28 kwi 2017

Książki warte przeczytania (3 część)

Tak akurat się złożyło, że w ostatnim czasie skupiłam się głównie na czytaniu literatury poświęconej tematyce przyrodniczej. Póki co, książki o szeroko rozumianej biologii i ewolucji człowieka zeszły na boczny tor. Takie zdystansowanie się i poznanie różnych punktów widzenia naukowców z pokrewnej dziedziny naukowej jest niezmiernie ważne. Bo gdzie indziej szukać inspiracji do nowych badań jak nie wokół siebie? Przecież ludzie to też zwierzęta (tylko z trudniejszym charakterem niż inne). Zapraszam na opis dwóch książek, które moim zdaniem są naprawdę warte uwagi.


Tytuł: Rzecz o ptakach. Ptaki powiedzą nam wiele o nas samych
Autor: Noah Strycker
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Muza SA
Liczba stron: 336
Książkę mogłabym zrecenzować tylko jednym słowem, rewelacja!! Dawno nie czytałam czegoś tak wciągającego. Rezultatem tego było przeczytanie jej w niecałe dwa dni i poczucie żalu, że to już koniec. Autorem książki jest ornitolog, którego fascynacja ptakami i fotografią zaczęła się od najmłodszych lat. Noah, już jako młodzieniec potrafił spędzić wiele godzin na jeżdżeniu samochodem po okolicznych drogach i poszukiwaniu świeżej padliny. A wszystko po to, by ją potem rozrzucić po ogródku rodziców i fotografować zwabione sępniki czerwonogłowe. Ale jak te duże padlinożerne ptaki są wstanie zlokalizować nieżywe zwierzę z dużych odległości? Właśnie o takich niezwykłych ptasich umiejętnościach jest ta książka. Autor powołując się na badania naukowe oraz przeprowadzone przez siebie obserwacje próbuje wyjaśnić jak i dlaczego szpaki tworzą wielkie latające stada na niebie, czy papugi mają wyczucie rytmu oraz po co stworzono czerwone soczewki dla kur domowych.
Tej książki nie czytałoby się tak przyjemnie gdyby nie tłumaczenie, dlatego uznanie należy się także Michałowi Radziszewskiemu, który ją przełożył w tak fantastyczny sposób. Noah Strycker opublikował także dwie inne książki (Among Penguins: A Bird Man in Antarctica, Birding without Borders: An Obsession, a Quest, and the Biggest Year in the World), które póki co nie doczekały się tłumaczenia na język polski.  

Tytuł: Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami
Autor: Dave Goulson
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 320
Muszę przyznać szczerze, że z całej książki urzekł mnie najbardziej wstęp, w którym Dave Goulson opisuje swoje pierwsze przygody z przyrodą jako 8-9 latek. Nieporadność w hodowaniu zwierząt przez Dave jako małego chłopca bardzo przypomina mnie z młodszych lat więc może dlatego tak spodobał mi się ten fragment. Książka porusza wiele zagadnień związanych z trzmielami: od ich ewolucji, biologii, sposobu budowania hierarchii w gniazdach po problemy związane z ochroną i spadającą liczebnością. Główną przyczyną złej kondycji populacji trzmieli jest rozwijające się rolnictwo, które spowodowało zubożenie pól pod względem różnorodności gatunkowej roślin kwiatowych.
Najważniejszym wątkiem łączącym wszystkie rozdziały jest próba przywrócenia na nowo jednego z gatunku trzmiela (trzmiela paskowanego), który już nie występuje w naturze w Wielkiej Brytanii ale jest obecny w Nowej Zelandii. Autor książki oprócz tego, że cały czas prowadzi badania naukowe, postanowił zacząć propagować i uświadamiać społeczność, jakim ważnym elementem ekosystemu są trzmiele. W tym celu założył organizację charytatywną The Bumblebee Conservation Trust, która z roku na rok ma coraz więcej członków i trafia ze swoją misją do szerszej publiczności.

Podsumowując: obie książki są warte przeczytania. Można z nich się dowiedzieć naprawdę dużo nowych rzeczy o otaczającej nas przyrodzie. Być może niektórzy po ich przeczytaniu zaczną inaczej patrzeć na miejskie ptaki. Ja na przykład postanowiłam już w tym roku wzbogacić swój ogródek o więcej gatunków rodzimych roślin nasiennych, które są ważnym źródłem nektaru dla trzmieli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz