16 paź 2016

Książki warte przeczytania (1 część)

W ostatnim czasie książki napisane w formie rozmowy z naukowcami stają się coraz bardziej popularne. Ich zaletą jest to, że ułatwiają one odbiór treści, osobom niebędących ekspertami w danej dziedzinie. Dodatkowo w tego typu pracach, można znaleźć odpowiedzi na pytania, które być może kiedyś sami sobie zadawaliśmy, ale nie mieliśmy możliwości uzyskania na nie odpowiedzi, lub po prostu baliśmy się je zadać. Z kolei dla osób chcących uzyskać bardziej szczegółowe informacje, tego typu książki mogą sprawiać wrażenie nie uporządkowanych i nazbyt chaotycznych. Aczkolwiek należy podkreślić, że głównym celem tego rodzaju literatury jest popularyzacja nauki oraz zainteresowanie czytelnika w taki sposób by sam spróbował poszerzyć zdobytą już wiedzę.


W związku z tym, że czytanie dobrej literatury rozwija wyobraźnię i poszerza horyzonty chciałabym polecić dwie książki, które moim zdaniem pozwolą lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Pierwsza z nich to „Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń”.  Książka ta, jest napisana w formie rozmowy między profesorem Bogusławem Pawłowskim a dziennikarzem Tomaszem Ulanowskim. Została ona podzielona na 9 rozdziałów, z których dowiemy się m.in. , że altruizm występuje nie tylko u ludzi, ale także u innych zwierząt oraz, że zachowania homoseksualne u różnych gatunków mogą być formą strategii kooperacyjnej. Poza tym, autor opowiada o tym czym kierują się mężczyźni i kobiety w wyborze partnera, na czym polega miłość oraz jakie konsekwencje może nieść ze sobą nadmierny konsumpcjonizm. Zainteresowanych odsyłam do przeczytania książki oraz całej mojej recenzji, która ukazała się w najnowszym numerze czasopisma Kosmos (link).


Drugą książkę jaką chciałabym polecić to rozmowa dziennikarki Marty Mazurek z wybitnym profesorem Jerzym Vetulanim. Badacz ten, większą część swojego życia poświęcił się neurobiologii, czyli nauce badającej procesy zachodzące w naszym mózgu. Profesor będąc już na emeryturze postanowił nie „zwalniać tempa” i zająć się popularyzacją nauki. Owocem tej pracy jest najnowsza książka pt. „Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg”, która została podzielona na 15 krótkich i zwięzłych rozdziałów.  
Czytając rozmowę można odnieść wrażenie, że profesor Jerzy Vetulani nie boi się poruszać kontrowersyjnych kwestii takich jak: zażywanie narkotyków, starzenie się, przeprowadzanie eksperymentów na zwierzętach czy ewolucyjne podstawy wiary w Boga. Zgłębiając książkę dowiemy się, że głodując zwiększamy swoje szansę na długowieczność, ból nie jest realny i istnieje tylko w naszych głowach oraz odchodząc później na emeryturę przedłużamy sobie młodość. Podsumowując, całość czyta się jednym tchem i jest napisana w bardzo przystępny sposób. Nie ulega wątpliwości, że profesor lubi i potrafi opowiadać o tajnikach naszego mózgu w taki sposób, by zainteresować czytelników swoją pasją.
Wszystkich zainteresowanych zgłębianiem tajemnic naszego umysłu oraz genezy zachowań ludzkich, zachęcam do przeczytania powyższych dwóch propozycji książkowych. Wszak obecna pogoda sprzyja spędzaniu wieczorów w domu z dobrą literaturą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz